طب سوزنی - آسم و مشکلات تنفسی

طب سوزنی -آسم و مشکلات تنفسی
آسم و مشکلات تنفسی - آسم و مشکلات تنفسی
طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی در مجموعه‌ی طب سنتی چین است که شامل تحریک نقاط ویژ‌ه‌ای از بدن انسان یا حتی حیوانات است. این تحریک می‌تواند به وسیله‌ی سوزن یا هر محرک دیگری انجام شود و به واسطه‌ی سلسله فرآیندهایی، مسیر تغییرات بدن را به سمت سلامتی و بهبود درمانی، هدایت کند. در منابع علمی سعی شده پسوند سوزنی به احترام چینی‌ها محفوظ بماند. در عمل هنوز در بیشتر نقاط دنیا از خود سوزن بیشتر استفاده می‌شود.

بیماری‌های تنفسی
طبق معیارهای طب سنتی، بیماری‌های اعضای تنفسی معمولا در اثر کمبود و ضعف جریان انرژی ریه به وجود می‌آید و این کمبود انرژی به شکل ضعف عمومی، خستگی شدید، صدای آرام و بی‌حالی، عدم تمایل برای حرف زدن، دم و بازدم کوتاه ظاهر می‌شوند. در کنار این اختلالات به وجود آمده از کمبود انرژی، باید از تاثیرات فاکتورهای خارجی مثل سرما، باد و گرما که بیماری را عمقی و التهابی می‌کنند نیز نام برد.
طب سوزنی در درمان بیماری‌های تنفسی نقش موثری دارد. برای درمان این بیماری‌ها، طب سوزنی از چند راه عمل می‌کند. این روش درمانی می‌تواند با آرام‌بخشی خود جلوی شدت علایم تنفسی را بگیرد. همچنین باعث کاهش التهاب، کاهش خلط و اتساع راه‌های هوایی شود. از آنجایی که بیماری‌های تنفسی در کشور ما زیاد است و اغلب این بیماری‌ها ماهیت مزمن دارند و روند درمان‌شان نیز طولانی است، طب سوزنی گزینه‌ی بسیار مناسبی در کنار درمان دارویی آن‌هاست. بیماری‌های قابل درمان یا کنترل عبارتند از: آلرژی، سینوزیت آلرژیک، آسم، آمفیزم ریوی، برونشیت، برونشکتازی و سرفه‌های مزمن.

طب سوزنی و درمان آسم
سازمان بهداشت جهانی طب سوزنی را در درمان آلرژی یکی از درمان‌های اصلی می‌داند و برای درمان آسم و برونشیت آن را به عنوان درمان کمکی معرفی می‌کند. درمانگران طب سوزنی هرگز در شرایطی که بیمار در حالت اورژانسی قرار دارد از طب سوزنی برای درمان حالت‌های بیمار مبتلا به آسم استفاده نمی‌کنند. بهترین کاربرد طب سوزنی درباره بیماری آسم، کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری و کنترل حملات و بهبود شرایط جسمی بیمار است. متخصصان طب سوزنی از این شیوه برای بیمارانی استفاده می‌کنند که حملات آسم در آن‌ها زیاد نیست. یعنی بیماری که هرچند وقت یک بار دچار حمله آسم می‌شود و داروهایی را هر شب مصرف می‌کند، می‌تواند با دریافت سوزن‌ها شرایط بهتری به لحاظ جسمی تجربه کند و در عین حال افرادی که حملات آن‌ها در طول هفته زیاد است با کمک طب سوزنی می‌توانند از شدت حملات کاسته و فواصل بروز حملات را افزایش دهند.

افزایش خون رسانی به ریه با سوزن
در این شیوه‌ی درمانی از طب سوزنی گوش و بدن استفاده می‌کنند. در ماه اول برای درمان افرادی که مبتلا به آسم شدید هستند و حملات آسم در آن‌ها شدید است، از هر دو روش طب سوزنی گوش و بدن استفاده می‌شود اما در مواردی که سعی دارند پیشرفت بیماری را کنترل کنند یا از ابتلا به بیماری پیشگیری شود فقط طب سوزنی گوش مورد توجه است. در این شیوه‌ی درمانی با هدف گرم کردن دستگاه تنفسی، خون رسانی بهتر به این اندام و تخلیه کردن خلط‌های درون ریه به درمان بیمار کمک می‌شود. در این حالت با کمک سوزن‌هایی که به نقاط خاصی از بدن زده می‌شود، خون‌رسانی بهتری به بافت‌ها و مجاری دستگاه تنفسی انجام می‌گیرد که در این حالت مشکل کمبود اکسیژن ریه‌ها را مرتفع می‌کند. علاوه براین سوزن‌های طب سوزنی با بهبود عملکرد ریه‌ها و اکسیژن رسانی بیشتر و تنظیم هورمون‌ها در بدن به بهبود شرایط افراد مبتلا به آسم کمک می‌کند.

(021)22363638

@niayesh_teb

@acupuncture_health_clinic

@niayesh_teb

@elmamirazar

rss