استرس,و,اضطراب

استرس و اضطراب
استرس و اضطراب - استرس و اضطراب
اضطراب یکی از شایع ترین بیماری‌های روانی در سراسر جهان است. بسیاری از مردم گاه به گاه از انواع مختلف اضطراب رنج می‌برند و برخی دیگر نیز نمی‌توانند این پاسخ طبیعی به موقعیت‌های استرس زا را مدیریت کنند. زمانی که فردی تحت شرایط استرس زا یا تهدید کننده قرار می‌گیرد؛ ذهن او می‌تواند پر از موارد مختلف شود و نتواند راه مناسبی برای روبرو شدن با این شرایط ایجاد نماید. اگرچه در برخی از موارد می‌توان نشانه‌های اضطراب را مدیریت کرد اما برخی از افراد از اضطراب شدیدتری رنج می برند.
اضطراب می‌تواند پاسخ‌های زیر را در فرد ایجاد کند:
پاسخ فیزیکی همچون ضربان قلب نامنظم
شناختی همچون ایجاد افکار منفی
رفتاری همچون تجاوز نامتعارف یا بی قراری
احساسی و عاطفی همچون ترس
بسته به اینکه افراد از کدام یک از نشانه‌های بالا رنج می‌برند، اختلال اضطراب مختلفی ممکن است در فرد تشخیص داده شود. این موارد عبارتند از:
اختلال اضطراب فراگیر
اختلال هراس
اختلال اضطراب اجتماعی
اختلال اضطراب پس از حادثه
اختلال وسواس اجباری
اضطراب در بین افراد جامعه بسیار شایع بوده و یک پنجم افراد جامعه از این مشکل رنج می برند. طبق یک مفهوم صحیح و بجا، اضطراب به عنوان واکنشی طبیعی به استرس مورد توجه است، اما غالبا به وضعیتی مزمن تبدیل می‌شود. این مشکل راه خود را در زندگی روزمره شما باز کرده و کار و روابط شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
اکثر پزشکان داروهایی را تجویز می کنند که باعث تسکین خوشایندی بر احساسات مداوم ناشی از استرس می‌شود. اما عوارض جانبی و مشکلات بعدی ناشی از مصرف دارو، انتقال از یک مشکل به مشکل دیگر است.
به جای این روش‌ها می‌توان از درمان های سنتی مانند طب سوزنی، طب گیاهی، تغذیه درمانی و… به عنوان راه هایی موثر و مطمئن برای رهایی از احساسات مرتبط با اضطراب، ترس، نگرانی و استرس استفاده نمود. در این درمانها به دلایل ریشه ای اضطراب مربوط به شخص شما پرداخته می شود و طرح درمانی ویژه ای که امکان بازگشت شادی و نشاط به ذهن، جسم و زندگی شما را فراهم می کند را ارائه می دهد.
اضطراب می تواند برای هر فرد تجربه ای متفاوت و منحصر بفرد باشد و همه افراد اضطراب را به یک شکل تجربه و تعریف نمی کنند.
اضطراب شما چگونه است:
آیا هراسان ونگران هستید؟
به راحتی از جا می پرید و وحشت می کنید؟
آیا دچار ترس های بی مورد می شوید؟
یک یا چند مورد از این علائم می تواند توصیف کننده تجربه شما از اضطراب باشد.
تشخیص اضطراب توسط روان شناس، روان درمان یا دیگر متخصصان سلامت روان انجام می شود اما امروزه بسیاری از افراد، به شخصه بر خود برچسب اضطراب می زنند.
عجیب است اگر هیجان ناشی از ترن هوایی با آن همه تنوع هیجانی مختلف را اضطراب بنامیم یا برچسب اضطراب بر آن بزنیم. بله، تعریف چنین موردی به اضطراب یک نقطه شروع برای تشخیص نادرست اضطراب خواهد بود.
متاسفانه بر اساس طب مرسوم، این تشخیص، نقطه پایان نیز خواهد بود و این بدان معناست که داروهای زیادی برای تجویز وجود خواهند داشت. مسکن های معمول عبارتند از والیوم، زاناکس و اتیوان، اما این داروها می توانند باعث خواب آلودگی و فراموشی در فرد شوند. داروهای ضدافسردگی مانند پاکسیل، پروزاک و ولبوترین نیز مورد استفاده قرار می گیرند، هرچند می توانند لیست بلندبالایی از عوارض جانبی مثل اختلال عملکرد جنسی و خودکشی را سبب شوند.

طب سوزنی و اضطراب
دلایل متعددی باعث ایجاد اضطراب در فرد می‌شود. هر کدام از این موارد نیز درمان خاص خود را دارند. شخصیت فرد، رفتار یا نوع فکر او می‌تواند شرایط اضطراب را بدتر کند. محققان بر این باورند که اضطراب می‌تواند ارثی نیز باشد. فاکتورهای بیوشیمیایی همچون عدم تعادل شیمیایی در مغز نیز می‌تواند باعث ایجاد اضطراب شود.
طب سنتی چینی اضطراب را به عدم تعادل کلیه و قلب مرتبط می‌داند. آتش نشان دهنده قلب و خوشحالی است. گرمای زیاد در قلب می‌تواند باعث ایجاد عدم تعادل در تعامل آن با کلیه شود.
طب سوزنی در نقاط اطراف قلب، کلیه، طحال و گوش در درمان اضطراب استفاده می شود. در بررسی جامع کارهای پیشین، تایید شده است که طب سوزنی با درمان شناختی رفتاری قابل مقایسه است. درمان شناختی رفتاری اغلب برای درمان و بهبود شرایط اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان داد که هورمون‌های استرس در موش‌هایی که طب سوزنی الکتریکی را دریافت کرده‌اند پایین تر است.

(021)22363638

@niayesh_teb

@acupuncture_health_clinic

@niayesh_teb

@elmamirazar

rss