رها شدن مغشوشات ذهنی

رها شدن مغشوشات ذهنی
رها شدن مغشوشات ذهنی - رها شدن مغشوشات ذهنی
همه آنچه در ذهنتان میگذرد را روی کاغذبنویسید،ذهن را تخلیه کرده و یک نفس راحت بکشید. هرگونه به اشتراک گذاشتن تجربیات می تواند خاصیت درمانی داشته باشد، حتی اگر در قالب هنر یا موسیقی باشد. نوشن که دیگر جای خود دارد. البته برای این کار نیازی نیست که نویسنده یا شاعر باشید. همچنین تحقیقات نشان میدهد که روی کاغذ آوردن اتفاقات آزاردهنده، به شکل قابل توجهی بر سلامت جسمی روانی اثر مثبت میگذارد. در این چگونه درباره این تخلیه هیجانی با شما بیشتر صحبت میکنیم.
چگونه
1
‎هرچه میخواهد دل تنگت بنویس
اتفاقات روزمره زندگی تان را بنویسید. نوشتن روزمرگی ها از روزمرگی پیشگیری می کند. اگر موضوعی ذهن شما را درگیر کرده یا موجب تشویش و نگرانی تان شده، روی کاغذ آوردن آن کمکتان می کند زودتر آرام شوید.
2
‎ورود ممنوع، حتی شما دوست عزیز
برای نوشتن جایی را انتخاب کنید که مزاحمی در کنارتان نباشید. منظور از مزاحم، هم اشیاست و هم اشخاص! شرایط فیزیکی، گرما یا سرمای محیط، نور ناکافی و حتی وجود انسانهای کنجکاو می تواد مانع لذت بردن کامل از شرایط نوشتن باشد. قطعا نوشتن در جایی که مدام یک نفر روی برگه شما سرک می کشد نه تنها آرامتان نمی کند بلکه موجب نا آرامی و پریشانیتان می شود.
3
هیچ ترتیبی مجوی
موقعی که می نویسید نگران غلطهای املایی، دستوری یا شیوایی جمله ها نباشید. کلمه بنویسید، عبارت یا جمله، فرقی نمی کند، مهم اینست که بنویسید. اگر خط تولید کلمه ذهنتان متوقف شد و نتوانستید چیزهایی که توی ذهنتان است روی کاغذ پیاده کنید، همان قبلی ها را تکرار کنید. این کار موجب فروریختن این سد ذهنی می شود.ممکن است لازم باشد که هرروز بنویسید اما اگر بتوانید برنامه تخلیه هیجانیتان را طوری تنظیم کنید که روزانه به آن بپردازید، تاثیر بهتری خواهد داشت.
طوری زمانبندی کنید که بعد از نوشتن چند دقیقه ای زمان داشته باشید تا بتوانید آنچه نوشته اید مرور کنید و به بازسازی خوتان بپردازید.
4
‎اصل و فرع با هم
موقع تمرین نوشتن برای تخلیه هیجان، درباره هیجانتان بنویسید. هم هیجان منفی یا مثبت را توضیح دهید و هم حس خودتان را درباره اتاقی که افتاده است. در اعماق روح شما احساسات زیادی وجود دارد، وظیفه شما اینست که به اعماق روانتان سفر کنید و احساساتی را که پنهان شده اند پیدا کنید. موقع نوشتن خودسانسوری نکنید، به احساسات منفی تان هم اجازه ظهور دهید فقط مراقب باشید بیش از حد به آنها بها ندهبد! نوشتن احساسات منفی و مثبت یک هیجان علاوه بر اینکه آرامش بخش است، به شما کمک می کند دید همه جانبه ای از مسئله ای که با آن مواجه شده اید پیدا کنید. وقتی همه تکه های مسئله را کنار هم می چینید از خودتان بپرسید: این مسئله چه ارتباطی می تواند با اتفاقات دوران کودکی من داشته باشد؟ با آینده چطور؟
داستان بسازید و اتفاقی که برایتان افتاده و به کمک نوشتن توانسته اید همه زوایای آن را شناسایی کنید را در قالب داستان قرار دهید. همه چیز معنادار تر نشد؟
موق باشید!
5
دردا که راز پنهان خواهد شد آشکارا
یکی از عواملی که شاید باعث ننوشتن احساسات شما شود، ترس از فاش شدن آن بخش از هویت شماست که دوست ندارید کسی از آن خبر داشته باشد. یک راه حل ساده انتخاب دفتر مناسب است. هرچقدر دفتری که انتخاب می کنید ساده تر باشد و کمتر جلب توجه کند، اسرارتان بهتر حفظ می شود. البته در صورتی که نخواهید هفته ها، ماهها و یا حتی سالها بعد دوباره به نوشته هایتان مراجعه کنید میتوانید بعد از تخلیه هیجاناتتان، تمام چیزهایی که نوشته اید را پاره کنید، بسوزانید یا به هر روش دیگری از بین ببرید.
6
حس قریب غم
بعد از اینکه نوشته تان تمام شد، قطعا غم و اندوه به سراغتان می آید.
زود قضاوت نکنید و بی خیال تخلیه هیجانی نشوید. هیچ جراحی بدون درد و خونریزی ممکن نیست. تنها عارضه جانبی تخلیه هیجانی همان حزن بعد از نوشتن است که زود ناپدید می شود. تحقیقات نشان میدهد که این حالت معمولا پس از یک تا دو ساعت از بین میرود. تخلیه هیجانی شبیه همان آمپولی است که بیشتر ما در زمان کودکی از آن فراری بودیم و به اصرار و با اشک زیر بار آن میرفتیم.

(021)22363638

@niayesh_teb

@acupuncture_health_clinic

@niayesh_teb

@elmamirazar

rss